Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Chelsea ? Arsenal 1-2. Gazdele, îngropate de dubla lui Van Persie

Chelsea ? Arsenal 1-2. Gazdele, îngropate de dubla lui Van Persie

30 Noi 2008   •   20:49

Veşti bune pentru CFR Cluj, care poate părăsi competiţiile europene cu capul sus, după un rezultat bun pe terenul lui Chelsea. Formaţia londoneză poate fi învinsă pe teren propriu. A demonstrat-o rivala Arsenal, care s-a impus cu scorul de 2-1, după ?dubla? lui Robin van Persie din repriza a doua, în etapa a 15-a din Premier League.
După ce timp de patru ani a fost neînvinsă pe Stamford Bridge, Chelsea a pierdut în acest sezon 12 puncte în faţa propriilor fani, însă antrenorul Luiz Felipe Scolari va fi mai supărat pe rezultatul acestui meci, pe care părea că îl controlează.
Chelsea a preluat conducerea după autogolul lui Johan Djorou, dar Arsenal, care a învins marţi Dinamo Kiev la primul meci cu Cesc Fabregas căpitan, a întors rezultatul prin reuşitele din minutele 59 şi 62. Denilson l-a servit pe Van Persie la primul gol, care părea să fie în ofsaid. Fanionul arbitrului asistent a rămas însă jos şi olandezul a şutat fără speranţe pentru Cech.
Trei minute mai târziu, Fabregas a trimis o centrare la întâlnire în careul lui Chelsea, Adebayor s-a înălţat şi a trimis în calea lui Van Perise, care s-a întors şi a şutat pe lângă portarul lui Chelsea.