Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Croaţia, Cehia şi Irlanda şi-au păstrat avansul din tur şi merg la EURO 2012

Croaţia, Cehia şi Irlanda şi-au păstrat avansul din tur şi merg la EURO 2012

16 Noi 2011   •   00:56

Croaţia, Cehia şi Irlanda s-au calificat la EURO 2012 după ce au dispus de adversarele lor de la baraj.

Irlanda, ajunsă la prima competiţie majoră după Cupa Mondială din 2002, a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Estonia, fiind însă la adăpostul unui 4-0 înregistrat în tur. Stephen Ward a deschis scorul în minutul 31 din apropiere, după ce portarul Pavel Londak nu a reuşit să reţină lovitura de cap a lui Kevin Doyle. Irlanda nu s-a putut desprinde, iar Estonia a egalat în minutul 57 prin Konstantin Vassiljev.

Guus Hiddink, care a renunţat la naţionala Turciei, recunoştea înaintea returului cu Croaţia că formaţia sa are "o misiune aproape imposibilă" să se califice, după ce pierduse manşa tur de acasă cu 0-3. Iar olandezul nu s-a înşelat, cu prea puţine emoţii croaţii reuşind să ţină de un 0-0 şi să se califice la turneul final din Ucraina şi Polonia.

În fine, Cehia şi-a completat victoria cu 2-0 din tur cu un nou succes, învingând Muntenegru cu 1-0 şi în deplasare. Singurul gol a fost marcat de Jiracek în munutul 81.