Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Cupa Mondială de fotbal: Croația a câștigat finala mică

Cupa Mondială de fotbal: Croația a câștigat finala mică

Finala mică a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar a fost câștigată de Croația care a învins sâmbătă Maroc.

Sursa foto: Pexels
de Redacția Antena 3 CNN    |    17 Dec 2022   •   19:40

Partida Croația-Maroc s-a disputat sâmbătă, în Qatar, și s-a încheiat cu victoria croaților, scor 2-1.

Fundașul Josko Gvardiol a deschis scorul în minutul 7 cu o lovitură de cap. Două minute mai târziu, Maroc a egalat tot printr-un gol înscris cu capul de un fundaș, Achraf Dari. Mislav Orsic, atacantul formației Dinamo Zagreb a reușit să-i readucă pe croați în avantaj în minutul 42 printr-un șut din careul mare.

Finala mică a Cupei Mondiale: Croaţia a învins Maroc, scor 2-1

Croația a câștigat medalia de bronz la Cupa Mondială din Qatar după ce la ediția precedentă, din Rusia, a obținut medalia de argint.

Atunci, Croația a fost învinsă în finala mare de Franța.

Finala mare a Cupei Mondiale din Qatar se va disputa duminică, de la ora 17.00. Argentina și Franța se vor lupta pentru trofeu.

Sursă: Mediafax