Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Daniel Niculae aduce victoria pentru Auxerre. Meciul Marseille - PSG, amânat din cauza gripei porcine

26 Oct 2009   •   01:51

Atacantul român Daniel Niculae a adus victoria echipei AJ Auxerre cu scorul de 3-2 în faţa formaţiei Lille, duminică, pe teren propriu, în etapa a zecea a campionatului francez de fotbal, printr-un gol marcat în minutul 82.

Condusă cu 2-1 până cu 12 minute înainte de final, Auxerre a avut puterea să revină şi să întoarcă rezultatul, Daniel Niculae marcând golul victoriei în minutul 83. Jelen a reuşit o dublă pentru Auxerre, în timp ce golurile lui Lille au fost marcate de Gervinho şi Frau.

Niculae, care a jucat tot meciul pentru Auxerre, a înscris astfel al doilea său gol în acest sezon, după care a primit un cartonaş galben pentru că şi-a dat jos tricoul.

Altfel, derby-ul etapei în Ligue 1, dintre Olympique Marseille şi Paris Saint Germain a fost amânat din cauza gripei porcine. Jucătorii şi membrii straff-ului PSG au intrat în carantină, după ce Ludovic Giuly, Mamadou Sakho şi Jeremey Clement au fost testaţi pentru virusul H1N1, cei trei acuzând febră, tuse şi iritaţii în gât.

Cei trei jucători de la PSG nu au fost nominalizaţi de către Federaţia Franceză de Fotbal, însă presa a concluzionat că este vorba despre Giuly, Sakho şi Clement după ce antrenorul Antoine Kombouare a anunţat sâmbătă pe site-ul oficial al grupării că ar putea să nu îi folosească pe cei trei la meciul cu Marseille.

Alte rezultate înregistrate în Ligue 1:
Racing Lens - Toulouse 0-2 (Moussa Sissoko 35, Andre-Pierre Gignac 56)
Stade Rennes - Montpellier HSC 3-0 (Sylvain Marveaux 34, Moussa Sow 49, Asamoah Gyan 90+4)
Boulogne-sur-Mer - Monaco 1-3 (Jeremy Blayac 65, respectiv, Park Chu-Young 35, Nene 86, 90+3); cartonaş roşu: Kevin Das Neves (Boulogne, 37).
Sochaux - FC Lorient 1-0 (Damien Perquis 7)
Girondins Bordeaux - Le Mans 3-0 (Didier Ovono 3 - autogol, Marouane Chamakh 67, David Bellion 83)
Grenoble - AS Nancy 1-2 (Danijel Ljuboja 54, respectiv, David Jemmali 74 - autogol, Youssouf Hadji 88 penalty)
Nice - Olympique Lyon 4-1 (Mamadou Bagayoko 17, Aly Cissokho 40 - autogol, David Hellebuyck 68, Loic Remy 75, respectiv, Ederson 82)
St Etienne - Valenciennes 0-2 (Johan Audel 16, David Ducourtioux 90+1)