Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Del Piero împinge Juventus la patru puncte de Inter. Juve - Siena 1-0. Rezultate Italia

11 Ian 2009   •   19:51

Juventus a reuşit să câştige duminică, acasă, cu Siena lui Paul Codrea (titular) şi s-a apropiat la patru puncte de liderul Inter. Remiza de sâmbătă a echipei lui Chivu s-a dovedit foarte profitabilă pentru echipa din Torino, care speră, în continuare la Scudetto.
Nu a fost nevoie decât de un gol al veteranului Alessandro Del Piero pentru a câştiga meciul. Totuşi, deşi oaspeţii nu au reuşit să marcheze, ei au pus deseori în pericol poarta lui Gianluigi Buffon. Chiar în momentele de început ale mecului, portarul juventin a trebuit să respingă două şuturi puternice, expediate de la mare distanţă. Situaţia a fost, în continuare, dificilă, dar "salvatore della patria" a fost, din nou, emblematicul Del Piero, care a marcat cu un şut puternic în dreapta portarului Manitta, în minutul 33, după o pasă a lui Amauri, conform Gazzetta dello Sport. A urmat o luptă aprigă pe stadionul din Torino, dar scorul a rămas 1-0 şi antrenorul lui Juventus, Claudio Ranieri, a obţinut ce şi-a propus.
Antrenorii au trimis pe teren următoarii jucători:
JUVENTUS (4-4-2): Buffon; Grygera, Legrottaglie, Mellberg, Molinaro; Marchionni (din 34' înlocuit de De Ceglie), Sissoko ( în minutul 19 înlocuit de Zanetti), Marchisio (în 40' înlocuit de Poulsen), Nedved; Del Piero, Amauri. (Chimenti, Ariaudo, Giovinco, Esposito). Antrenor: Ranieri
SIENA (4-3-1-2): Manitta; Del Prete (în 41' intră Zuniga), Portanova, Brandao, Del Grosso; Jarolim, Codrea (în 26' înlocuit de Packer), Galloppa; Kharja; Ghezzal, Calaio (în minutul 14 intră Frick). (Eleftheroupoulos, Moti, Rossi, Barusso). Antrenor: Giampaolo
Iată şi celelalte rezultate din Serie A:
Bologna - Chievo: 1-1 (Di Vaio 45'/ Pellisier 43')
Fiorentina - Lecce: 1-2 (Melo 24' / Giacomazzi 6', Castillo 28')
Napoli - Catania: 1-0 (Maggio 80')
Palermo - Atalanta: 3-2 (Miccoli 22', Bresciano 39', Cavani 81' / Floccari 65', Pinto 78)
Reggina - Lazio: 2-3 (Corradi 4', Cozza 63' / Pandev 14', Pandev 22', Pandev 76')
Udinese - Sampdoria: 1-1 (Domizzi 62' / Delvecchio 57')
AS Roma - AC Milan 2-2