Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Dinamo Kiev ? Dnepr 2-1. Cernat, un gol şi o pasă decisivă

Dinamo Kiev ? Dnepr 2-1. Cernat, un gol şi o pasă decisivă

30 Noi 2008   •   18:48

Introdus pe teren în minutul 58, în locul unui alt internaţional român, mijlocaşul Florin Cernat a reuşit să aducă victoria formaţiei sale, Dinamo Kiev, într-un meci disputat pe teren propriu cu Dnepr, scor 2-1. Cernat, care l-a înlocuit pe Tiberiu Ghioane, a reuşit golul victoriei şi a dat pasa decisivă la golul lui Diakite, în partida din etapa a 17-a din prima ligă ucraineană de fotbal.
Jucătorul român a reuşit să marcheze în minutul 89 al partidei pentru 2-0, iar Dnepr a înscris un minut mai târziu, prin Rusol.
Tot duminică, Şahtior Doneţk, formaţia pregătită de Mircea Lucescu, a câştigat cu 1-0 partida contra lui Karpati Lvov. Fundaşul român Răzvan Raţ a fost integralist la gazde şi a contribuit la golul victoriei reuşit de Gladki, în minutul 67.
Dinamo Kiev rămâne liderul campionatului, cu 40 de puncte şi un joc mai puţin disputat, informează NewsIn, în timp ce Şahtior este pe locul 5, cu 31 de puncte după 17 etape.