Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Dubla lui Torres aduce victoria pentru Liverpool în derby-ul cu Chelsea

Dubla lui Torres aduce victoria pentru Liverpool în derby-ul cu Chelsea

02 Feb 2009   •   00:12

Fernando Torres a înscris de două ori pe finalul partidei dintre Liverpool şi Chelsea Londra, scor 2-0, reuşind nu doar să aducă o victorie importantă în faţa unei rivale la titlu, dar şi să apropie clubul de pe Anfield la două puncte de liderul Manchester United.
Cele două echipe au început meciul la egalitate de puncte, cu Chelsea în avantaj la golaveraj, şi părea că la fel va fi situaţia şi după fluierul final, dar Torres a deschis scorul în minutul 89, pentru ca în minutele de prelungire să mai adauge o reuşită, primele goluri ale sale în faţa propriilor fani în acest sezon.
Chelsea rămâne la cinci puncte de Manchester United şi, precum Liverpool, a jucat un meci mai mult decât formaţia lui Sir Alex Ferguson.
Într-un alt meci al zilei, Newcastle United şi Sunderland au remizat, scor 1-1, golurile fiind marcate de Ameobi (69, penalty), respectiv Djibril Cisse, în minutul 33.