Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Egipt a câştigat grupa C, după 2-0 cu Mozambic, şi merge în "sferturile" Cupei Africii pe Naţiuni

16 Ian 2010   •   23:10

Campioana en-titre a Cupei Africii pe Naţiuni, Egipt, şi-a asigurat primul loc în grupa C după victoria cu 2-0 în faţa Mozambicului şi a stabilit un nou record al turneului.

Un autogol al fundaşului Dario Khan, al doilea al său la turneu, şi un şut din vole cu stângul al rezervei Mohamed Nagui au calificat "faraonii" în sferturile de finală ale competiţiei.

Egipt a stabilit totodată şi un record de 15 meciuri fără înfrângere din 2004, doborându-l pe cel al Camerunului. Cu o singură etapă rămasă de disputat, cele şase puncte ale Egiptului nu pot fi egalate decât de Nigeria, echipă asupra căreia deţine avantajul meciului direct.

Nigeria a revenit şi ea în cărţile calificărilor, după ce a învins la limită, scor 1-0, Benin, în cealaltă partidă a grupei.