Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Emiratele Arabe Unite şi Irak, semifinaliste surpriză la Cupa Asiei

Emiratele Arabe Unite şi Irak, semifinaliste surpriză la Cupa Asiei

de M.C.    |    23 Ian 2015   •   17:27

Emiratele Arabe Unite şi Irak-ul sunt surprizele din semifinalele Cupei Asiei, după victoriile în faţa Japoniei, respectiv Iranului.

Irakienii au oferit un meci de infarct, scorul după 120 de minute fiind egal, 3-3, 1-1 după primele 90 de minute. La loviturile de departajare Irak-ul s-a impus cu 7 - 6.

Câştigători ai Cupei Asiei în 2007, irakienii vor juca în semifinale cu Coreea de Sud.

Japonia şi Emiratele Arabe Unite au avut şi ele nevoie de lovituri de departajare, după ce scorul după 120 de minute a fost egal, 1-1.

La penalty-uri, vedetele Japoniei, Keisuke Honda şi Shinji Kagawa, au ratat, în timp ce adversarii lor şi-au păstrat sângele rece şi vor da piept în semifinale cu Australia.