Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Europa League. Calificare spectaculoasă pentru Hajduk Split, surprize în Norvegia şi Polonia

de M.T.    |    08 Aug 2014   •   10:44

Hajduk Split a reuşit o calificare spectaculoasă în playoff-ul Europa League, impunându-se cu 3-0 pe teren propriu în faţa celor de la Şahtior Karagandi, după ce echipa din Kazahstan câştigase în meciul tur cu 4-2.

Croaţii au marcat de două ori în prima repriză, prin Susic şi Maglica, pentru ca, în prelungirile partidei, Gotal să stabilească rezultatul final şi să pecetluiască o calificare care părea compromisă pentru Hajduk.

A fost o seară neagră pentru fotbalul din Norvegia, două dintre cele mai importante echipe din această ţară, Rosenborg şi Molde, fiind eliminate prematur de adversari consideraţi teoretic mai slabi.

Molde a pierdut cu 2-1 returul de pe teren propriu cu Zoria Lugansk (Ucraina), după ce prima manşă se terminase la egalitate (1-1), în timp ce Rosenborg a remizat tot acasă împotriva celor de la Karabukspor, scor 1-1. Turcii au mers mai departe datorită golului înscris în deplasare, meciul tur încheindu-se cu scorul de 0-0.

O altă surpriză s-a produs în Polonia, acolo unde islandezii de la Stjarnan au terminat la egalitate cu Lech Poznan (0-0) şi s-au calificat în playoff datorită victoriei cu 1-0 din meciul tur.

Internaţionalul român Dorin Goian a fost integralist la Asteras Tripolis, care a reuşit să întoarcă rezultatul din prima manşă şi a eliminat pe FSV Mainz, în timp ce Mircea Axente a jucat 77 de minute pentru ciprioţii de la Ermis Aradippou, eliminaţi de Young Boys Berna.

Numele importante din această fază a competiţiei - PSV Eindhoven, Olympique Lyon, Torino sau Real Sociedad - şi-au confirmat statutul de favorite şi s-au calificat fără emoţii în playoff.

Spartak Trnava (Slovacia) - St. Johnstone (Scoţia) 1-1, în tur 2-1
Atromitos Atena (Grecia) - FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) 1-3 d. prel, în tur 2-1
Brondby IF (Danemarca) - FC Bruges (Belgia) 0-2, în tur 0-3
Asteras Tripolis (Grecia) - FSV Mainz (Germania) 3-1, în tur 0-1
FH Hafnarfjordur (Islanda) - Elfsborg IF (Suedia) 2-1, în tur 1-4
Hull City (Anglia) - AS Trencin (Slovacia) 2-1, în tur 0-0
Olympique Lyon (Franţa) - Mlada Boleslav (Cehia) 2-1, în tur 4-1
FC Torino (Italia) - Brommapojkarna (Suedia) 4-0, în tur 3-0
FC Aberdeen (Scoţia) - Real Sociedad (Spania) 2-3, în tur 0-2
Metalurg Skopje (Macedonia) - Omonia Nicosia (Cipru) 0-1, în tur 0-3