Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Europa League: Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a produs una dintre surprizele serii

de M.T.    |    23 Aug 2013   •   09:10

Kuban Krasnodar, echipa antrenată de Dorinel Munteanu şi la care evoluează Gigel Bucur, a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia olandeză Feyenoord Rotterdam, în prima manşă a play-off-ului Ligii Europa.

Balde a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 60, iar Kuban a produs una dintre surprizele serii, reuşind să se impună în faţa unei foste câştigătoare a Cupei Campionilor.

La gazde, Gigel Bucur a evoluat până în minutul 87, când a fost schimbat cu Sosnin.

Un alt jucător român, Ovidiu Dănănae, a fost integralist la Apollon Limassol, echipa din Cipru reuşind să câştige pe teren propriu în faţa francezilor de la Nice, scor 2-0.

De asemenea, Alexandru Vlad (Dnepr), s-a aflat pe teren tot meciul la succesul formaţiei sale de pe terenul lui JK Nomme Kalju (Estonia), scor 1-3.

În schimb, Alexandru Maxim a fost rezervă pentru VfB Stuttgart, intrând pe teren în minutul 69, însă nu şi-a putut ajuta echipa să evite înfrângerea suferită în Croaţia, 1-2 cu NK Rijeka.

Bănel Nicoliţă (St. Etienne) şi Raul Rusescu (FC Sevilla), ultimul neconvocat, nu au jucat deloc pentru echipele lor.

O altă surpriză s-a produs în Italia, acolo unde Udinese a pierdut în faţa cehilor de la Slovan Liberec, scor 1-3, şi şi-a compromis astfel şansele de calificare.

Cele mai clare victorii ale serii au fost obţinute de Tottenham şi FC Salzburg, cele două echipe câştigând cu 5-0 meciurile cu Dinamo Tbilisi, respectiv Zalgiris Vilnius.

Partidele retur din playoff-ul Europa League vor avea loc pe 29 august.