Antena 3 Sport Fotbal extern Europa League: Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a produs una dintre surprizele serii

Europa League: Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a produs una dintre surprizele serii

de M.T.    |    23 Aug 2013   •   09:10
Europa League: Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a produs una dintre surprizele serii

Kuban Krasnodar, echipa antrenată de Dorinel Munteanu şi la care evoluează Gigel Bucur, a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia olandeză Feyenoord Rotterdam, în prima manşă a play-off-ului Ligii Europa.

Balde a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 60, iar Kuban a produs una dintre surprizele serii, reuşind să se impună în faţa unei foste câştigătoare a Cupei Campionilor.

La gazde, Gigel Bucur a evoluat până în minutul 87, când a fost schimbat cu Sosnin.

Un alt jucător român, Ovidiu Dănănae, a fost integralist la Apollon Limassol, echipa din Cipru reuşind să câştige pe teren propriu în faţa francezilor de la Nice, scor 2-0.

De asemenea, Alexandru Vlad (Dnepr), s-a aflat pe teren tot meciul la succesul formaţiei sale de pe terenul lui JK Nomme Kalju (Estonia), scor 1-3.

În schimb, Alexandru Maxim a fost rezervă pentru VfB Stuttgart, intrând pe teren în minutul 69, însă nu şi-a putut ajuta echipa să evite înfrângerea suferită în Croaţia, 1-2 cu NK Rijeka.

Bănel Nicoliţă (St. Etienne) şi Raul Rusescu (FC Sevilla), ultimul neconvocat, nu au jucat deloc pentru echipele lor.

O altă surpriză s-a produs în Italia, acolo unde Udinese a pierdut în faţa cehilor de la Slovan Liberec, scor 1-3, şi şi-a compromis astfel şansele de calificare.

Cele mai clare victorii ale serii au fost obţinute de Tottenham şi FC Salzburg, cele două echipe câştigând cu 5-0 meciurile cu Dinamo Tbilisi, respectiv Zalgiris Vilnius.

Partidele retur din playoff-ul Europa League vor avea loc pe 29 august.

Playoff Europa League


NK Rijeka (Croaţia) - VfB Stuttgart (Germania) 2-1
Esbjerg (Danemarca) - AS Saint-Etienne (Franţa) 4-3
FC Sevilla (Spania) - Slask Wroclaw (Polonia) 4-1
JK Nomme Kalju (Estonia) - Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) 1-3
Apollon Limassol (Cipru) - OGC Nice (Franţa) 2-0
FC Aktobe (Kazahstan) - Dinamo Kiev (Ucraina) 2-3
Dinamo Tbilisi (Georgia) - Tottenham Hotspur (Anglia) 0-5
FK Jablonec (Cehia) - Betis Sevilla (Spania) 1-2
Qarabag FK (Azerbaidjan) - Eintracht Frankfurt (Germania) 0-2
Kuban Krasnodar (Rusia) - Feyenoord Rotterdam (Olanda) 1-0
Atromitos FC (Grecia) - AZ Alkmaar (Olanda) 1-3
FC Minsk (Belarus) - Standard Liege (Belgia) 0-2
FC Salzburg (Austria) - Zalgiris Vilnius (Lituania) 5-0
St. Gall (Elveţia) - Spartak Moscova (Rusia) 1-1
Molde FK (Norvegia) - Rubin Kazan (Rusia) 0-2
FK Kukesi (Albania) - Trabzonspor (Turcia) 0-2
FH Hafnarfjordur (Islanda) - RC Genk (Belgia) 0-2
Tromso IL (Norvegia) - Besiktas Istanbul (Turcia) 2-1
IF Elfsborg (Suedia) - FC Nordsjaelland (Danemarca) 1-1
Cernomoreţ Odessa (Ucraina) - KS Skenderbeu (Albania) 1-0
Partizan Belgrad (Serbia) - FC Thun (Elveţia) 1-0
FK Vojvodina (Serbia) - Şerif Tiraspol (Moldova) 1-1
Zulte Waregem (Belgia) - APOEL Nicosia (Cipru) 1-1
Udinese (Italia) - Slovan Liberec (Cehia) 1-3
Grasshopper Zurich (Elveţia) - AC Fiorentina (Italia) 1-2
Rapid Viena (Austria) - FC Dila Gori (Georgia) 1-0
Estoril Praia (Portugalia) - FC Pasching (Austria) 2-0

×

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp

Parteneri
x close