Antena 3 Sport Fotbal extern Europa League: Echipele româneşti şi-au aflat posibilii adversari din turul trei preliminar

Europa League: Echipele româneşti şi-au aflat posibilii adversari din turul trei preliminar

de M.T.    |    19 Iul 2013   •   15:03
Europa League: Echipele româneşti şi-au aflat posibilii adversari din turul trei preliminar

Petrolul Ploieşti, Pandurii Tg. Jiu şi Astra Giurgiu, reprezentantele României în Europa League, şi-au aflat posibilii adversari din turul trei preliminar al competiţiei, în urma tregerii la sorţi care a avut loc vineri, la sediul UEFA de la Nyon.

Singura dintre echipele româneşti care se poate considera deja calificată, graţie succesului cu 3-0 din turul cu feroezii de la Vikingur, Petrolul va avea şi cea mai dificilă misiune, urmând să joace împotriva grupării olandeze Vitesse Arnhem.

După 0-0 în Estonia cu Levadia Tallinn, vicecampioana României, Pandurii Tg, Jiu, porneşte cu prima şansă la calificare, iar dacă o va obţine va întâlni, cel mai probvabil pe Hapoel Tel-Aviv.

Israelienii se pot considera deja calificaţi, după ce s-au impus cu 4-1 pe terenul bulgarilor de la PFC Beroe Stara Zagora, în prima manşă din turul doi preliminar.

Dacă va reuşi să treacă de ciprioţii de la Omonia Nicosia, după 1-1 acasă în meciul tur, Astra Giurgiu va da piept cu învingătoarea dublei dintre IFK Gotebrog (Suedia) şi AS Trencin (Slovacia), cele două echipe terminând la egalitate prima manşă din Suedia, scor 0-0.

Meciurile tur din faza următoare sunt programate pe 1 august, returul urmând să aibă loc o săptămână mai târziu.

Petrolul şi Pandurii vor juca primul meci pe teren propriu, în timp ce Astra va evolua în deplasare

Europa League, Program turul trei preliminar


Chornomorets Odesa (Ucraina)/Dacia Chişinău (Moldova) - Steaua Roşie (Serbia)/IBV Vestmannaeyjar (Islanda)
Swansea City (Anglia) - Malmo FF (Suedia)/Hibernian FC (Scoţia)
Sevilla FC (Spania) - Mladost Podgorica (Muntenegru)/FK Senica (Slovacia)
AS Saint-Etienne (Franţa) - Shakhtyor Soligorsk (Belarus)/Milsami Orhei (Moldova)
FC Irtysh Pavlodar (Kazahstan)/NK Siroki Brijeg (Bosnia) - Udinese Calcio (Italia)
Petrolul Ploieşti (România)/Vikingur (Feroe) - Vitesse (Olanda)
Hajduk Split (Croaţia)/FK Turnovo (Macedonia) - FC Dila Gori (Georgia)/Aalborg BK (Danemarca)
FK Jablonec (Cehia) - Stromsgodset TF (Norvegia)/Debreceni VSC (Ungaria)
FK Ventspils (Letonia)/AS Jeunesse Esch (Luxemburg) - Maccabi Haifa (Israel)/Khazar Lankaran (Azerbaidjan)
Skonto FC (Letonia)/Slovan Liberec (Cehia) - FC Zurich (Elveţia)
FK Kukesi (Albania)/FK Sarajevo (Bosnia) - Metalurh Donetsk (Ucraina)
Qarabag FK (Azerbaidjan)/GKS Piast Gliwice (Polonia) - Anorthosis Famagusta (Cipru)/Gefle IF (Suedia)
Dinamo Minsk (Belarus)/Lokomotiva Zagreb (Croaţia) - Trabzonspor AS (Turcia)/Derry City (Irlanda)
IL Hodd (Norvegia)/FC Aktobe (Kazahstan) - Breidablik (Islanda)/Sturm Graz (Austria)
Levadia Tallinn (Estonia)/Pandurii Tg. Jiu (România) - PFC Beroe Stara Zagora (Bulgaria)/Hapoel Tel-Aviv (Israel)
HNK Rijeka (Croaţia)/Prestatyn Town (Ţara Galilor) - Olimpija Ljubljana (Slovenia)/MSK Zilina (Slovacia)
WKS Slask Wrocław (Polonia)/Rudar Pljevlja (Muntenegru) - Club Brugge (Belgia)
Randers FC (Danemarca) - FK Jagodina (Serbia)/Rubin Kazan (Rusia)
Tromso IL (Norvegia)/Inter Baku (Azerbaidjan) - FC Differdange 03 (Luxemburg)/FC Utrecht (Olanda)
Asteras Tripolis (Grecia) - Rapid Wien (Austria)
IFK Goteborg (Suedia)/AS Trencín (Slovacia) - Astra Giurgiu (România)/AC Omonia (Cipru)
VMFD Zalgiris (Lituania)/FC Pyunik (Armenia) - FC Honka Espoo (Finlanda)/KKS Lech Poznan (Polonia)
Motherwell FC (Scoţia) - Kuban Krasnodar (Rusia)
HSK Zrinjski (Bosnia)/PFC Botev Plovdiv (Bulgaria) - VfB Stuttgart (Germania)
GD Estoril-Praia (Portugalia) - Hapoel Ramat Gan FC (Israel)
FK Vojvodina (Serbia)/Honved Budapesta (Ungaria) - Bursaspor (Turcia)
Skoda Xanthi (Grecia)/Linfield FC (Irlanda de Nord) - KR Rejkyavík (Islanda)/Standard Liege (Belgia)
Sparta Praga (Cehia)/BK Hacken (Suedia) - FC Thun (Elveţia)/Chikhura Sachkhere (Georgia)
Valletta FC (Malta)/FC Minsk (Belarus) - Rosenborg BK (Norvegia)/Saint Johnstone FC (Scoţia)

Europa League, Rezultate prima manşă, Turul doi preliminar


FC Dila Gori (Georgia) - Aalborg BK (Danemarca) 3-0
FC Irtysh Pavlodar (Kazahstan) - NK Siroki Brijeg (Bosnia) 3-2
FK Ventspils (Letonia) - AS Jeunesse Esch (Luxemburg) 1-0
FK Mladost Podgorica (Muntenegru) - FK Senica (Slovacia) 2-2
Qarabag FK (Azerbaidjan) - GKS Piast Gliwice (Polonia) 2-1
FC Honka Espoo (Finlanda) - KKS Lech Poznan (Polonia) 1-3
FC Shakhtyor Soligorsk (Belarus) - FC Milsami Orhei (Moldova) 1-1
Dinamo Minsk (Belarus) - Lokomotiva Zagreb (Croaţia) 1-2
PFC Beroe Stara Zagora (Bulgaria) - Hapoel Tel-Aviv (Israel) 1-4
HSK Zrinjski (Bosnia) - PFC Botev Plovdiv (Bulgaria) 1-1
Skonto FC (Letonia) - Slovan Liberec (Cehia) 2-1
Stromsgodset IF (Norvegia) - Debreceni VSC (Ungaria) 2-2
Malmo FF (Suedia) - Hibernian FC (Scoţia) 2-0
Maccabi Haifa (Israel) - Xazar Lankaran FK (Azerbaidjan) 2-0
Hodd (Norvegia) - FC Aktobe (Kazahstan) 1-0
Rosenborg BK (Norvegia) - Saint Johnstone FC (Scoţia) 0-1
Tromso IL (Norvegia) - Inter Baku (Azerbaidjan) 2-0
Chornomorets Odesa (Ucraina) - Dacia Chişinău (Moldova) 2-0
IFK Goteborg (Suedia) - AS Trencin (Slovacia) 0-0
Anorthosis Famagusta (Cipru) - Gefle IF (Suedia) 3-0
Valletta FC (Malta) - FC Minsk (Belarus) 1-1
FC Differdange 03 (Luxemburg) - FC Utrecht (Olanda) 2-1
FK Kukesi (Albania) - FK Sarajevo (Bosnia) 3-2
FC Thun (Elveţia) - FC Chikhura Sachkhere (Georgia) 2-0
FK Jagodina (Serbia) - Rubin Kazan (Rusia) 2-3
VMFD Zalgiris (Lituania) - FC Pyunik (Armenia) 2-0
Skoda Xanthi (Grecia) - Linfield FC (Irlanda de Nord) 0-1
Sparta Praga (Cehia) - BK Hacken (Suedia) 2-2
Hajduk Split (Croaţia) - FK Turnovo (Macedonia) 2-1
Trabzonspor AS (Turcia) - Derry City FC (Irlanda) 4-2
FK Vojvodina (Serbia) - Honved Budapesta (Ungaria) 2-0
Steaua Roşie Belgrad (Serbia) - IBV Vestmannaeyjar (Islanda) 2-0
Olimpija Ljubljana (Slovenia) - MSK Zilina (Slovacia) 3-1
Slask Wroclaw (Polonia) - FK Rudar Pljevlja (Muntenegru) 4-0
HNK Rijeka (Croaţia) - Prestatyn Town FC (Ţara Galilor) 5-0
KR Reykjavik (Islanda) - Standard Liege (Belgia) 1-3
Breidablik (Islanda) - Sturm Graz (Austria) 0-0

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0744.882.200 pe Whatsapp sau Signal

×
Parteneri
x close