x close

Europa League: Grupe accesibile pentru Steaua şi Rapid, misiune imposibilă pentru FC Vaslui

de M.T.    |    26 Aug 2011   •   15:06
Europa League: Grupe accesibile pentru Steaua şi Rapid, misiune imposibilă pentru FC Vaslui Foto: Intact Images/EPA

Vineri a avut loc la Monte Carlo tragerea la sorţi care a stabilit componenţa celor 12 grupe din Europa League, ediţia 2011-2012, competiţie a cărei finală va avea loc pe Naţional Arena din Bucureşti.

 
România a fost reprezentată de cele trei echipe care au reuşit calificarea în urma meciurilor din play-off, Steaua, Rapid şi FC Vaslui, în timp ce fostul internaţional Miodrag Belodedici a participat la tragerea la sorţi din postura de ambasador al gazdei ultimului act.

Sorţii au fost darnici cu Steaua şi cu Rapid, care, deşi vor înfrunta pe Schalke 04, respectiv PSV Eindhoven, au şanse importante de a se califica mai departe. Nu la fel au stat lucrurile şi pentru FC Vaslui, care va juca într-o grupă teribilă.
 
Steaua a fost repartizată în grupa J, alături de semifinalista ultimei ediţii de Liga Campionilor Schalke 04, campioana Israelului Maccabi Haifa şi AEK Larnaca, ciprioţii calificându-se în această fază după ce au eliminat-o pe Rosenborg.
 
Rapid va evolua în grupa C, unde le va avea ca adversare pe PSV Eindhoven (Olanda), Hapoel Tel-Aviv (Israel) şi Legia Varşovia, giuleştenii urmând să călătorească din nou în Polonia, după ce în play-off au trecut de Slask Wroclaw.
 
Cea mai dificilă misiune o va avea FC Vaslui, care va juca în grupa D, urmând să le întâlnească pe Sporting Lisabona (Portugalia), Lazio Roma (Italia) şi FC Zurich (Elveţia).

Grupele Europa League
 
Grupa A: Tottenham (Anglia), Rubin Kazan (Rusia), PAOK Salonic (Grecia), Shamrock Rovers FC (Irlanda).
 
Grupa B: FC Copenhaga (Danemarca), Standard Liege (Belgia), Hannover '96 (Germania), Vorskla Poltava (Ucraina)
 
Grupa C: PSV Eindhoven (Olanda), Hapoel Tel-Aviv (Israel), Rapid (România), Legia Varşovia (Polonia).
 
Grupa D: Sporting Lisabona (Portugalia), Lazio Roma (Italia), FC Zurich (Elveţia), FC Vaslui (România)
 
Grupa E: Dinamo Kiev (Ucraina), Besiktas (Turcia), Stoke City (Anglia), Maccabi Tel-Aviv (Israel).
 
Grupa F: Paris Saint-Germain (Franţa), Athletic Bilbao (Spania), Salzburg (Austria), Slovan Bratislava (Slovacia).
 
Grupa G: AZ Alkmaar (Olanda), Metalist Harkov (Ucraina), Austria Viena (Austria), Malmo (Suedia)
 
Grupa H: Sporting Braga (Portugalia), FC Bruges (Belgia), Birmingham (Anglia), Maribor (Slovenia)
 
Grupa I: Atletico Madrid (Spania), Udinese (Italia), Rennes (Franţa), FC Sion (Elveţia)
 
Grupa J: Schalke 04 (Germania), Steaua (România), Maccabi Haifa (Israel), Larnaca (Cipru)
 
Grupa K: Twente (Olanda), Fulham FC (Anglia), Odense (Danemarca), Wisla Cracovia (Polonia)
 
Grupa L: Anderlecht (Belgia), AEK Atena (Grecia), Lokomotiv Moscova (Rusia), Sturm Graz (Austria).

 
Parterneri
Parterneri
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri!
Nu, multumesc Accept
sati