Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Europa League: Manchester United pierde pe Old Trafford cu Ajax, dar se califică în optimile de finală

de M.T.    |    24 Feb 2012   •   10:43

Manchester United a pierdut meciul retur din 16-imile de finală ale Europa League, 1-2 cu Ajax Amsterdam, dar s-a calificat în turul următor, graţie victoriei cu 2-0 obţinută în Olanda, în prima manşă.

Mexicanul Javier Hernandez a deschis scorul pe Old Trafford pentru echipa lui Sir Alex Ferguson, în minutul 6, dar oaspeţii au egalat înainte de pauză, prin Ozbiliz, pentru ca Alderweireld să aducă victoria „lăncierilor” cu trei minute înainte de final.

Formţia antrenată de Ladislau Boloni, PAOK Salonic, nu a reuşit să se califice în optimile de finală, grecii, la care Costin Lazăr a fost integralist, fiind învinşi pe teren propriu de Udinese, scor 0-3, după ce remizaseră fără goluri în Italia. Un alt român, Ciprian Marica, a intrat în minutul 120 al partidei Schalke - Viktoria Plzen şi şi-a trecut în cont o pasă decisivă la al treilea gol al germanilor, care s-au impus cu 3-1, olandezul Huntelaar marcând un hattrick.

După ce miercuri deţinătoarea trofeului, FC Porto, a fost eliminată, joi a părăsit competiţia şi finalista ediţiei precedente, Sporting Braga. Lusitanii au câştigat cu 1-0 la Istanbul, în faţa lui Besiktas, dar au fost eliminaţi din cauza eşecului din tur, 0-2 pe teren propriu.

Spania şi Olanda sunt ţările cel mai bine reprezentate în optimile Europa League, fiecare cu câte trei echipe, capul de afiş al următoarei faze fiind duelul dintre Manchester United şi Athletic Bilbao.