Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Europa League: Palermo a încheiat la egalitate cu Thun şi a fost eliminată

Europa League: Palermo a încheiat la egalitate cu Thun şi a fost eliminată

Sursa foto: Foto: Intact Images/EPA
de M.T.    |    05 Aug 2011   •   00:10
Calificarea lui Gaz Metan Mediaş în dauna lui FSV Mainz nu a fost singura surpriză a serii în Europa League. Finalista Cupei Italiei, Palermo, nu a reuşit să se califice în playoff, fiind eliminată de elveţienii de la FC Thun, după ce a obţinut doar o remiză în deplasare, scor 1-1.

După 2-2 în Sicilia, fosta echipă a lui Dorin Goian a deschis scorul în Elveţia prin argentinianul Pablo Gonzalez, care a marcat imediat după pauză. Thun a revenit însă şi a reuşit să înscrie golul care i-a asigura calificarea în minutul 65, când Lezcano l-a învins pe Francesco Benussi şi a stabilit rezultatul final.

Tot la capitolul surprize poate fi trecută şi victoria lui Vaduz (Liechtenstein) în faţa lui Hapoel Tel-Aviv, scor 2-1, însă israelienii s-au impus în prima manşă cu 4-0 şi era practic calificaţi în faza următoare a competiţiei.

Nici dramatismul nu a lipsit joi seară din Europa League. Alania Vladikavkaz (Rusia), Spartak Trnava (Slovacia) şi Slask Wroclaw (Polonia) au mers mai departe în urma loviturilor de depatajare, în timp ce austriecii de la Ried au revenit după ce au fost conduşi de Bronby cu 0-4 şi au marcat de două ori, ultima oară în minutul 88, pentru a se califica datorită golurilor reuşite în deplasare.

La polul opus, cel mai clar succes al serii a fost obţinut de Steaua Roşie Belgrad, care a câştigat cu 7-0 în faţa letonilor de la FK Ventspils. Performanţa sârbilor a fost aproape egalată de Maccabi Tel-Aviv, israelienii impunându-se cu 6-0 în întâlnirea cu FK Zeljeznicar (Bosnia).

Tragerea la sorţi a meciurilor din playoff-ul Europa League va avea loc vineri, la Nyon, în urne urmând să se regăsească şi cinci echipe din România: Steaua, Rapid, FC Vaslui, Dinamo şi Gaz Metan Mediaş.