Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Europa League. Raţ, protagonist în victoria lui PAOK. Tătăruşanu a debutat fără gol primit la Fiorentina

de M.T.    |    19 Sep 2014   •   11:15

Răzvan Raţ a fost protagonist în victoria categorică obţinută de PAOK Salonic în meciul cu Dinamo Minsk, scor 6-1, în prima etapă a grupei K din Europa League.

Fundaşul stânga român a fost titular şi a evoluat excelent până în minutul 72, când a fost înlocuit de Spyropoulos, oferind trei pase de gol coechipierilor săi.

PAOK nu a lăsat nicio şansă adversarilor şi conducea deja cu 4-0 în minutul 28, după autogolul lui Nikolic şi hattrickul lui Athanasiadis. După pauză, Papadopoulos şi Tzandaris au înscris celelalte goluri ale grecilor, reuşita de onoare a oaspeţilor aparţinându-i lui Nikolic.

Tot în grupa K, Fiorentina şi-a confirmat statutul de favorită şi a câştigat cu 3-0 pe teren propriu în faţa francezilor de la Guingamp, prin golurile marcate de Vargas, Cuadrado şi Bernardeschi.

În poarta formaţiei italiene a debutat Ciprian Tătăruşanu, transferat de la Steaua în această vară, goalkeeperul naţionalei României reuşind să încheie primul său meci în tricoul viola fără a primi gol.

Un rezultat bun a obţinut şi Dorin Goian, integralist la Asteras Tripolis, în remiza din deplasare cu Besiktas, scor 1-1, în grupa C. În aceeaşi grupă, Tottenham, la care Vlad Chiricheş a rămas pe bancă tot meciul, a terminat la egalitate cu Partizan, scor 0-0, la Belgrad.

Deţinătoarea trofeului, Sevilla, a început cu dreptul noua ediţie, spaniolii impunându-se cu 2-0 pe teren propriu în faţa lui Feyenoord.