Antena 3 CNN Sport Fotbal extern FC Sevilla ? FC Barcelona 0-3. Catalanii profită de eşecul Realului (VIDEO)

FC Sevilla ? FC Barcelona 0-3. Catalanii profită de eşecul Realului (VIDEO)

30 Noi 2008   •   14:27

FC Barcelona a profitat la maxim de înfrângerea celor de la Real Madrid, pe terenul rivalilor de la Getafe, scor 1-3, şi s-a distanţat la şase puncte de ?galactici?, în fruntea clasamentului din La Liga, după 3-0 pe terenul Sevillei.
Aflată la trei puncte în spatele Barcelonei la începutul etapei, Real Madrid putea să ajungă în clasament echipa lui Josep Guardiola, care avea un meci dificil în deplasare la specialista Cupei UEFA. Madrilenii au pierdut însă şi Barcelona a profitat de acest eşec, preluând conducerea partidei cu Sevilla din minutul 20, când Samuel Eto?o a marcat al 14-lea gol al sezonului în campionat, după ce mingea a ajuns norocos în calea lui.

Presat de Victor Valdes, Frederic Kanoute a şutat apoi în bara transversală din apropiere. A fost o ratare care s-a dovedit crucială, pentru că Lionel Messi a dus scorul la 2-0 cu 12 minute înainte de final, ca tot el să stabilească şi scorul final în prelungiri, cu un şut din unghi închis, după ce l-a driblat pe Palop.