Antena 3 CNN Sport Fotbal extern FC Timişoara se califică în play-off-ul Europa League, după 3-3 cu MyPa

FC Timişoara se califică în play-off-ul Europa League, după 3-3 cu MyPa

05 Aug 2010   •   22:19

Meci dramatic joi seară al formaţiei Poli Timişoara, cu finlandezii de la MyPa, în manşa a doua din turul trei preliminar al Ligii Europa, încheiat cu scorul de 3-3. La pauză timişorenii au fost conduşi cu 3-0.

Aijala a deschis scorul în minutul 18, printr-un lob de la 25 de metri peste Taborda. Două minute mai târziu, Ricketts profită de o greşeală din apărarea Timişoarei şi înscrie al doilea gol al echipei finlandeze. În minutul 24 acelaşi Ricketts trece de Cisovksy, scapă singur cu portarul Taborda şi marchează din nou pentru MyPa.

După pauză, timişorenii s-au întors cu forţe proaspete şi au marcat în minutul 51 prin Axinte. În minutul 81 este 2-3, după un gol al lui Zicu care aduce speranţa în tabăra Timoşarei. Surpriza se produce în minutul 90+1 când Cisovsky a marcat cu capul, aducând scorul la 3-3.

În tur, timişorenii au câştigat cu scorul de 2-1 prin golurile lui Tameş şi Axente şi s-au calificat astfel la limită în play-off-ul Europa League. FC Timişoara îşi va afla adversarul din următorul tur la tragerea la sorţi de vineri, de la sediul UEFA de la Nyon.

Echipele de start la meciul FC Timişoara - Myllykosken Pallo-47:

FC Timişoara: 99. Taborda - 22. Contra, 14. Mera, 28. Cisovsky, 8. Sepsi - 24. Dukici, 15. Chiacu, 5. Alexa, 10. Tameş, 9. Axente - 21. Goga, 17. Magera. Antrenor: Vladimir Petrovici.

Myllykosken Pallo-47: 1. Kuismala - 2. Hietanen, 3. Timoska, 18. Aho, 4. Uimaniemi - 15. Oksanen, 6. Okkonen, 24. Saxman, 11. Aijala - 14. Ricketts, 9. Votinov. Antrenor: Janne Lindberg.