Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Franţa a învins în Bosnia şi aşteaptă vizita României. Vezi clasamentul grupei

Franţa a învins în Bosnia şi aşteaptă vizita României. Vezi clasamentul grupei

08 Sep 2010   •   09:43

Franţa şi-a revenit în preliminariile pentru EURO 2012 şi a întors pagina după înfrângerea şoc de pe teren propriu cu Belarus, învingând cu 2-0 în Bosnia-Herţegovina.

Karim Benzema, revenit după o accidentare, a deschis scorul în minutul 72, când a controlat centrarea de pe partea stângă a lui Gael Clichy, s-a descotorosit de un adversar şi a tras cu stângul pe lângă Kenan Hasagic.

Oaspeţii şi-au dublat avantajul şase minute mai târziu la capătul unei faze excelente - Florent Malouda trimiţând în poarta goală după un schimb de pase succesiv între Benzema, Abou Diaby şi Mathieu Valbuena.

În aceeaşi grupă preliminară, România a remizat, scor 0-0, în Belarus, iar Albania a învins cu 1-0 Luxemburg. Următorul meci al României va avea loc în Franţa, pe 9 octombrie.