Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Gata! Coșmarul lui Dinamo s-a terminat! Dezastru pe teren

Gata! Coșmarul lui Dinamo s-a terminat! Dezastru pe teren

03 Aug 2017   •   23:40

Dinamo Bucureşti a părăsit Europa League la fotbal după ce a fost învinsă de formaţia spaniolă Athletic Bilbao cu scorul de 3-0 (2-0), joi seara, pe stadionul San Mames din Bilbao, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei.

Bascii s-au impus prin golurile marcate de Raul Garcia (24, 49), Aritz Aduriz (86), după ce la Bucureşti scorul a fost egal, 1-1.

Athletic a dominat jocul şi a învins fără emoţii, dar Dinamo a dat o replică destul de bună, însă a avut dificultăţi în a găsi drumul spre poarta lui Herrerin.

Gazdele au marcat încă din min. 12, prin Aduriz, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

În min. 23, Bilbao a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Raul Garcia, care a reluat cu capul puţin pe lângă poartă. Un minut mai târziu, acelaşi Garcia devia mingea în poartă, la voleul expediat de Oscar De Marcos, în urma unui corner. Raul Garcia a reuşit ''dubla'' în min. 29, cu un voleu la colţul lung, la centrarea lui Benat Etxebarria.

Athletic a mai avut o oportunitate până la pauză, dar Aduriz (33) a tras peste poartă de la 18 metri.

În repriza secundă, Muniain a pătruns periculos, iar şutul său a fost respins de Penedo în bara propriei porţi (65). Aduriz a reluat peste poartă cu capul (69), la centrarea lui Balenziaga.

Dinamo a reuşit să îşi creeze două situaţii notabile, însă fără a concretiza: Anton a executat un corner la colţul scurt, Albin a deviat mingea, iar aceasta a lovit bara (75), apoi sud-africanul Mahlangu (83) a pătruns bine pe centru, dar şut pe lângă poartă din poziţie bună.

Bilbao a închis tabela în min. 86, pe contraatac, când Susaeta l-a găsit liber pe Aduriz, iar acesta a marcat cu un şut la colţul lung.

Athletic, care îşi va afla vineri adversara din play-off, a câştigat ultimele cinci meciuri de acasă din cupele europene.

Athletic Bilbao - FC Dinamo Bucureşti 3-0 (2-0)
Au marcat: Raul Garcia (24, 49), Aritz Aduriz (86).
Bilbao, stadion ''San Mames''
Europa League - turul al treilea preliminar (manşa a doua)
În prima manşă: 1-1.

Au evoluat echipele:
Athletic: 13. Iago Herrerin - 18. Oscar De Marcos, 16. Xabier Etxeita, 4. Aymeric Laporte, 24. Mikel Balenziaga (6. Mikel San José, 70) - 7. Benat Etxebarria (11. Inaki Williams, 80), 21. Mikel Vesga - 14. Markel Susaeta (căpitan), 22. Raul Garcia, 10. Iker Muniain - 20. Aritz Aduriz (23. Ager Aketxe, 88). Antrenor: Jose Angel Ziganda.
Rezerve neutilizate: 1. Kepa Arrizabalaga - 2. Eneko Boveda, 15. Inigo Lekue, 19. Sabin Merino.
Dinamo: 26. Jaime Penedo - 29. José Romera, 5. Ionuţ Nedelcearu, 3. Georgios Katsikas, 7. Steliano Filip (căpitan) - 4. Sergiu Hanca (19. Valentin Ionuţ Costache, 55), 18. May Mahlangu, 24. Filipe Nascimento (15. Paul Anton, 73), 20. Diogo Salomao - 17. Adam Nemec (10. Juan Albin, 67), 9. Rivaldinho. Antrenor: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Laurenţiu Brănescu - 6. Azer Busuladic, 28. Luka Maric, 31. Claudiu Bumba.

Arbitru: Pavle Radovanovic; arbitri asistenţi: Veselin Radunovic, Dragan Vujovic; arbitru de rezervă: Predrag Radovanovic (toţi din Muntenegru)
Observator UEFA pentru arbitri: Brian Lawlor (Ţara Galilor), delegat UEFA: Johny Vanspauwen (Belgia)
Cartonaşe galbene: Katsikas (36), Costache (63), Albin (89).

Sursă: Agerpres