Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Georgia - Italia 0-2. Două autogoluri suspecte georgiene au făcut norocul ?meritat? al lui Marcello Lippi (VIDEO)

Georgia - Italia 0-2. Două autogoluri suspecte georgiene  au făcut norocul ?meritat? al lui Marcello Lippi (VIDEO)
Sursa foto: marcello lippi
06 Sep 2009   •   14:53

Antrenorul italian Marcello Lippi susţine că formaţia sa a meritat să învingă Georgia în pofida faptului că a beneficiat de două autogoluri ale lui Kakhaber Kaladze.
El crede că victoria este justificată de numeroasele ocazii pe care şi le-a creat Italia.
"Nu am făcut numte în prima repriză, dar în a doua ne-am făcut singru norocul," declara Lippi pentru Rai. ?Am fost aproape de gol de nenumărate ori. Ei au avut un început bun, dar i-am controlat fără probleme."
Referitor la lipsa de goluri a atacanţilor, tehnicianul aprecia: "Tot am înscris. Când faci faze periculoase ce pun adversarii în dificultate şi le forţezi greşeli, este de asemenea un gol."
Gruzinul Kakhaber Kaladze şi-a îngropat echipa după două autogoluri, la Tbilisi, scor 2-0. Fotbalistul lui AC Milan a avut două ?reuşite ? în zece minute .
Campionii mondiali conduc grupa 8 cu 17 puncte după 17 mecuri. Sunt cu un punct în faţa Irlandei, care are un meci mai mult.