Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Grecia ? Italia 1-1: Record pentru Lippi. Vedeţi rezultatele din partidele amicale

20 Noi 2008   •   02:43

Marcello Lippi a bătut recordul legendarului antrenor Vittorio Pozzo de 30 de meciuri consecutive la cârma Italiei fără înfrângere, după ce Luca Toni a obţinut un egal, scor 1-1, în faţa Greciei. Golul lui Theofanis Gekas a fost anulat de reuşita lui Toni în decurs de doar patru minute, Grecia şi Italia încheiind la egalitate un meci atractiv disputat pe stadionul Georgios Karaiskakis din Atena.
Grecia a preluat conducerea în minutul 50, când Gekas, introdus la pauză în locul lui Vangelis Mantzios, a înscris al 12-lea gol pentru ţara sa cu un şut puternic de la marginea careului. Bucuria gazdelor a fost însă de scurtă durată, Daniele De Rossi centrând pentru lovitura de cap a lui Toni din apropierea porţii.
Egalul i-a adus lui Marcello Lippi al 31-lea meci fără înfrângere la cârma Italiei, un record mondial deţinut şi de Alfio Basile cu Argentina şi Javier Clemente cu Spania. Lippi ar putea deveni singurul deţinător al acestui record dacă va obţine un rezultat pozitiv în faţa Braziliei, pe 10 februarie, într-un amical disputat la Londra.