Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Grupa B. Metalist termină în frunte, Olympiakos elimină Hertha

Grupa B. Metalist termină în frunte, Olympiakos elimină Hertha

19 Dec 2008   •   01:08

Metalist Kharkiv a terminat pe primul loc în grupa B a Cupei UEFA, iar Olympiakos a obţinut şi ea calificarea în 16-imile competiţiei. Formaţia ucraineană a surclasat Galatasaray, care deja se calificase, obţinând o victorie memorabilă pe terenul Benficăi Lisabona. Echipa condusă de Luis Filipe Vieira era condamnată să termine pe ultimul loc în grupă şi a părăsit competiţia fără să obţină nicio victorie. Golul victoriei celor de la Metalist a fost înscris de Alexander Rykun în minutul 84.
Campioana Greciei a prins şi ea trenul spre primăvara europeană, Olympiakos învingând Hertha Berlin cu 4-0 într-un meci direct pentru calificare. Dudu Cearense a spart gheaţa în minutul 55 şi apoi Luciano Galletti a dublat avantajul din penalty, înainte ca Vasilis Torosidis şi Luis Diogo să stabilească scorul final.