Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Grupa B. ŢSKA Moscova învinge la Istanbul şi merge cu Manchester United în optimi

08 Dec 2009   •   23:53

În ciuda suspendării celor doi fundaşi de către UEFA, chiar înaintea partidei cu Beşiktaş, ŢSKA Moscova a obţinut o victorie preţioasă la Istanbul, scor 2-1, şi s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Ruşii au avut emoţii până în minutul 90, când Aldonin a făcut diferenţa în partida cu Beşiktaş, însă Manchester United le asigurase deja, indirect, calificarea în optimi şi în cazul unui rezultat de egalitate, după ce a reuşit să învingă Wolfsburg cu 3-1 în deplasare. Krasic a deschis scorul pentru ŢSKA Moscova în minutul 41, iar Bobo a egalat pentru turci cu patru minute înainte de final, în timp ce golul victoriei moscoviţilor a venit în al patrulea minut de prelungiri.

În cealaltă partidă a grupei, Michael Owen a luat meciul pe cont propriu şi a înscris primul său hattrick la Manchester United. Atacantul englez a deschis scorul înainte de pauză, în minutul 44, iar apoi a mai punctat de două ori, în minutele 83 şi 90, după ce Dzeko egalase pentru nemţi în minutul 56.