Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Grupa C. Celtic învinge Hapoel, dar părăseşte Europa League. Israelienii merg alături de Hamburg în 16-imi

02 Dec 2009   •   23:55

Celtic Glasgow a câştigat prima partidă în grupele Europa League, însă scoţienii s-au trezit prea târziu pentru a mai spera şi la o calificare în primăvara europeană.

Celtic a câştigat cu 2-0 partida de pe teren propriu cu Hapoel Tel Aviv, Samaras şi Robson înscriind cele două goluri ale meciului, câte unul în fiecare repriză, în minutele 22, respectiv 66.

Înfrângerea nu i-a încurcat pe israelieni, care s-au calificat în 16-imile Europa League, după ce Rapid Viena a pierdut la Hamburg. Nemţii au câştigat cu 2-0 şi s-au calificat şi ei în primăvara europeană, golurile partidei fiind marcate de Jansen, în minutul 47, şi Berg, în minutul 53.

În ultima etapă, pe 17 decembrie, Hapoel şi Hamburg îşi dispută la Tel Aviv primul loc în grupa C, în timp ce Celtic şi Rapid Viena joacă pentru palmares.