Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Grupa K. FC Copenhaga învinge la Praga cu 3-0 şi merge în primăvara Europa League. CFR Cluj - PSV 0-2

16 Dec 2009   •   23:57

Având de partea ei şi rezultatul de egalitate, echipa daneză FC Copenhaga nu a dorit să rişte în meciul decisiv de la Praga, cu Sparta, şi a luat soarta calificării în propriile mâini.

Copenhaga s-a impus cu 3-0, după o "dublă" excelentă reuşită de Dame N'Doye în prima repriză, minutele 22 şi 30, şi golul lui Gronkjaer de la punctul cu var, din minutul 54. În minutul 60, Sparta Praga a rămas şi fără Pamic, eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, şi a trebuit să se resemneze cu locul trei în grupa K.

Ultima poziţie în clasament le-a revenit clujenilor de la CFR, care au înregistrat a cincea înfrângere consecutivă în Europa League, fiind învinşi pe teren propriu de PSV Eindhoven cu 2-0. Portarul Peskovic a faultat în minutul 18 în careu, iar Danny Lazovic a transformat penalty-ul în gol, pentru ca Amrabat să stabilească scorul final în minutul 68.