Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Halliche amână prima victorie a malienilor la CAN2010: Algeria - Mali 1-0. Angola învinge Malawi

14 Ian 2010   •   22:53

Mali continuă să dezamăgească la Cupa Africii pe Naţiuni din Angola, unde după două meciuri disputate în grupa A nu a acumulat decât un singur punct. În etapa a doua, Mali a pierdut, scor 0-1, în faţa Algeriei, echipă care în primul meci a fost învinsă uluitor de Malawi.

Mali a plătit scump faptul că l-a ţinut pe starul Kanoute pe banca de rezerve până în repriza a doua, nereuşind să pună în pericol poarta Algeriei, care deschisese scorul în minutul 43 prin Halliche.

În cealaltă partidă a grupei, ţara gazdă, Angola a reuşit să învingă Malawi cu 2-0 şi să facă un pas important pentru calificarea în faza următoare a competiţiei. Flavio a deschis scorul în minutul 48, iar Manucho a închis tabela şase minute mai târziu.