Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Inter câştigă Cupa Italiei, 1-0 cu AS Roma, după o finală de o duritate extremă

Inter câştigă Cupa Italiei, 1-0 cu AS Roma, după o finală de o duritate extremă

Sursa foto: diego milito
05 Mai 2010   •   23:49

Internazionale Milano a câştigat, miercuri, Cupa Italiei pentru a şasea oară în istoria clubului şi pentru a treia oară în ultimii şase ani. Echipa lui Jose Mourinho are toate şansele să facă eventul în acest an, după un meci câştigat pe Stadio Olimpico din Roma într-o atmosferă extrem de tensionată. Partida AS Roma - Inter a părut, în multe momente, un duel al gladiatorilor din care romanii au ieşit ca învingători la bătaie iar milanezii la fotbal.
Finaliste tradiţionale ale Cupei Italiei în ultimii ani, AS Roma şi Inter au făcut un meci deschis miercuri. Inter a încercat continuu să desfacă apărarea Romei, iar echipa lui Ranieri a fost periculoasă pe contraatac. Totuşi, Inter a fost cea care a punctat în prima repriză prin argentinianul Diego Milito, în minutul 40. Atacantul care speră să prindă lotul Argentinei la Cupa Mondială a înscris cu un şut puternic, de la limita careului, dintre trei jucători adverşi. Reuşita lui a fost de ajuns pentru Inter, romanii limitându-se să îi scoată de pe teren accidentaţi pe Wesley Snijder şi pe Ivan Cordoba, în timp ce Francesco Totti a fost eliminat în ultimele minute pentru un şut aplicat în plin lui Balotelli.