Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Juventus - AC Milan 0-3. "Bătrâna Doamnă" primeşte o lecţie greu de uitat

Juventus - AC Milan 0-3. "Bătrâna Doamnă" primeşte o lecţie greu de uitat

Sursa foto: Ronaldinho
10 Ian 2010   •   23:58

AC Milan a câştigat surprinător de facil derby-ul disputat duminică, la Torino, cu Juventus. Elevii lui Leonardo au trecut fără probleme de Cannavaro şi compania, iar la final au încins o horă a bucuriei la centrul terenului. Victoria o ajută foarte mult pe Milan care, deşi nu este foarte aproape de liderul Inter, s-a desprins la patru puncte de Juventus.
Partidă de coşmar pentru Juventus pe Stadio Olimpico din Torino în faţa rivalilor de la AC Milan. Lipsiţi de portarul Buffon, operat la genunchi, "bianconeri"nu au putut da o replică pe măsură lui Milan şi au primit primul gol în minutul 29, când fundaşul Nesta a deschis scorul pentru "diavolii" din Milano. Avantajul a rămas acesta mare parte din meci, până în minutul 72. Ronaldinho a dat şi el o palmă criticilor cu golul de 2-0, pentru ca în minutul 88 să desăvârşească umilinţa cu o nouă reuşită.
Au jucat formaţiile:
Juventus: Manninger - Cannavaro, Grosso, Grygera, Chiellini - Diego, Salihamidzic, Felipe Melo, Poulsen - Marchisio, Amauri
AC Milan: Dida - Nesta, Antonini, Thiago Silva - Gattuso, Pirlo, Ronaldinho, Beckham, Ambrosini - Abate, Borriello