Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Juventus s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după 2-1 cu Bologna

de M.T.    |    09 Dec 2011   •   11:47

Juventus îşi continuă sezonul foarte bun, liderul din Serie A reuşind să obţină calificarea în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a învins pe Bologna cu 2-1 pe teren propriu, în urma unui meci care a avut nevoie de prelungiri.

Antrenorul bianconerilor, Antonio Conte, a folosit o echipă cu multe rezerve, însă torinezii au reuşit şi în aceste condiţii să domine clar partida. Cu toate acestea, fanii Bătrânei Doamne au aşteptat până în minutul 89 deschiderea scorului, Giaccherini înscriind la capătul unei acţiuni personale de toată frumuseţea.

Bologna nu a renunţat însă şi a egalat prin fundaşul Raggi, care l-a învins pe Storari cu o lovitură de cap în urma unui corner, în al şaselea minut de prelungire dictat de arbitrul Peruzzo.

În prelungiri, gazdele au marcat din nou, în minutul 103, prin Marchisio, mijlocaşul italian confirmând momentul extraordinar pe care îl traversează, cu o execuţie frumoasă la colţul lung.

În sferturile de finală, Juventus va juca, tot pe teren propriu, împotriva învingătoarei dintre AS Roma şi Fiorentina.