Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Juventus se îndepărtează de cupele europene, după 2-2 cu Chievo

Juventus se îndepărtează de cupele europene, după 2-2 cu Chievo

Sursa foto: Foto: EPA/Intact Images
10 Mai 2011   •   11:04

Juventus a cedat un avantaj de două goluri pe teren propriu şi a remizat, scor 2-2, cu Chievo Verona, ratând astfel şansa de a se apropia de locurile ce asigură calificarea în sezonul viitor al Ligii Campionilor.

Juventus rămâne pe locul şapte - în afara chiar şi Europei League - la cinci puncte în urma lui Udinese, care ocupă locul patru, cu două etape înainte de final. Roma şi Lazio se află la câte trei puncte în faţa lui Juventus.

Alessandro Del Piero a deschis scorul din penalty, în prima repriză, iar Alessandro Matri a dublat avantajul în debutul reprizei secunde. Totuşi, Fernando Uribe a punctat pentru Chievo în minutul 68, iar Gennaro Sardo a profitat de confuzia din apărarea torinezilor şi a egalat un minut mai târziu.

Ambele formaţii au trecut pe lângă victorie pe finalul partidei, având mingea îndepărtată de pe linia porţii, în timp ce Luca Toni a lovit bara cu o lovitură de cap.