Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Juventus trece de Catania şi se califică în sferturile Cupei Italiei

Juventus trece de Catania şi se califică în sferturile Cupei Italiei

14 Ian 2011   •   09:47

Gianluigi Buffon a revenit pe terenul de fotbal şi a ajutat Juventus să se califice în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după 2-0 cu Catania. Buffon a stat pe bară timp de şapte luni, după o operaţie la spate, dar a fost în formă bună şi a păstrat intact visul lui Juventus de a câştiga Cupa.

Ambele echipe veneau după o perioadă dificilă în campionat, cu câte două înfrângeri în tot atâtea partide, dar Juve şi-a revenit şi a simţit din nou gustul victoriei. Milos Krasic a deschis scorul cu zece minute înainte de pauză, iar Simone Pepe a dublat avantajul în minutul 54.

Catania a luptat din greu să revină în meci, dar Juventus s-a apărat neaşteptat de bine şi s-a calificat între ultimele opt echipe.

Echipa lui Luigi Del Neri va juca în sferturi alături de Inter Milano, Parma şi Palermo, restul echipelor urmând să fie stabilite săptămâna viitoare, când sunt programate ultimele patru partide din optimi.