Antena 3 CNN Sport Fotbal extern La Liga: Real Madrid poate câştiga şi fără Cristiano Ronaldo

La Liga: Real Madrid poate câştiga şi fără Cristiano Ronaldo

07 Mar 2011   •   12:42

Real Madrid a trecut cu bine peste primul meci în care nu s-a putut baza pe Cristiano Ronaldo, accidentat în etapa precedentă. Echipa din capitala Spaniei a învins în deplasare pe Racing Santander şi continuă să se afle la şapte puncte în spatele Barcelonei în clasament.

Elevii lui Jose Mourinho au rezolvat soarta partidei încă din prima repriză, când Adebayor şi Benzema au dus scorul la 2-0 în numai patru minute. Deşi au avut ceva emoţii în partea a doua, când gazdele au ratat un penalty prin Pinillos şi au redus din diferenţă după golul lui Kenedy Bakircioglu, madrilenii au restabilit diferenţa de două goluri, Benzema realizând dubla cu un sfert de oră înainte de final. Victoria Realului putea fi şi mai clară, însă Adebayor a irosit o lovitură de pedeapsă în minutul 85.

În ciuda victoriei de la Santander, Real Madrid rămâne la şapte puncte în spatele Barcelonei. În etapa a 27-a, catalanii au trecut cu 1-0 de Zaragoza, unicul gol fiind reuşit de Keita în finalul primei reprize. Pep Guardiola, internat din cauza unei hernii de disc, a obţinut o învoire de trei ore din partea medicilor pentru a putea să-şi conducă elevii de pe bancă. La sfârşitul meciului, tehnicianul blaugrana s-a întors în spital.