Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Leonardo recunoaşte: "Visez să antrenez Brazilia la Mondialul pe care îl găzduim"

07 Iul 2010   •   13:05

Antrenor al echipei italiene AC Milan în sezonul care s-a încheiat, Leonardo este acum fără angajament şi visează să preia naţionala Braziliei. Selecţionata "auriverde" a fost eliminată din sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Olanda şi este fără antrenor după ce Carlos Dunga a fost concediat.

"Nu încerc să mă impun, dar visez să antrenez Brazilia. Nu am vorbit cu nimeni din federaţie şi cred că este un moment dificil pentru naţionala Braziliei. A fost eliminată prematur de la Cupa Mondială şi lucrurile trebuie să se aşeze mai întâi. Suntem înaintea unor ani importanţi pentru Brazilia, care va găzdui un turneu final al Cupei Mondiale după 64 de ani. Trebuie ales un proiect puternic
", a declarat tehnicianul, transmite Mediafax.

Brazilia va organiza Cupa Mondială din 2014 pe teren propriu, după 64 de ani de când a făcut acest lucru pentru ultima oară. Brazilienii îşi pun toate speranţele că vor câştiga titlul mondial pe teren propriu şi vor să angajeze un antrenor foarte competent.