Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Liga Campionilor: AC Milan - Barcelona, şocul sferturilor de finală. Catalanii şi Real Madrid se pot întâlni doar în finală

de M.T.    |    16 Mar 2012   •   13:14

AC Milan - FC Barcelona este cel mai interesat meci din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, în urma tragerii la sorţi care a avut loc vineri, la sediul UEFA de la Nyon, Elveţia.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în actuala ediţie, în faza grupelor, atunci când echipa lui Pep Guardiola a câştigat cu 3-2 la Milano şi a remizat pe teren propriu, scor 2-2.

Cealaltă mare favorită la cucerirea trofeului, Real Madrid, a avut parte de o tragere norocoasă, urmând să evolueze împotriva surprizei APOEL Nicosia, primul meci în deplasare.

Bayern Munchen, echipa pe al cărui stadion se va disputa ultimul act al competiţiei, va întâlni pe Benfica Lisabona, portughezii fiind gazdele meciului tur, în timp ce duelul Benfica - Chelsea completează tabloul.

Tot vineri a fost stabilit şi programul semifinalelor, fază în care învingătoarea dublei dintre APOEL Nicosia şi Real Madrid va întâlni echipa calificată dintre Marseille şi Bayern. În cel de-al doilea meci, Benfica sau Chelsea va juca împotriva celor de la AC Milan sau FC Barcelona.

În aceste condiţii, mult aşteptatul duel dintre Real Madrid şi FC Barcelona poate avea loc doar în finala de la Munchen.

Meciurile din sferturile de finală ale Ligii Campionilor se vor desfăşura pe 27-28 martie şi 3-4 aprilie, în timp ce semifinalele sunt programate pe 17-18 aprilie şi 24-25 aprilie.