Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Liga Campionilor. Birkirkara se califică în turul II după 4-3 cu Santa Coloma

Liga Campionilor. Birkirkara se califică în turul II după 4-3 cu Santa Coloma

07 Iul 2010   •   12:21

Campioana Maltei, Birkirkara, s-a calificat marţi în turul II preliminar al Ligii Campionilor. Maltezii au câştigat şi returul manşei cu campioana din Andorra, Santa Colona, şi s-au calificat cu scorul general de 7-3. Este prima calificare din istorie a maltezilor în această fază a competiţiei, unde va întâlni campioana Slovaciei, MSK Zilina.

Partida de la Ta' Qali a avut o evoluţie a scorului foarte spectaculoasă, cu toate că problema calificării nu s-a pus în niciun moment. Galea a înscris pentru gazde în minutele 10 şi 31, iar Cilia a reuşit şi el o "dublă" în minutele 35 şi 45+2. Pentru echipa din Andorra au marcat N. Urbani 21', Jimenez 45' şi M. Urbani 85'.

Partida tur a fost câştigată de Birkirkara la masa verde, după ce Santa Coloma nu a putut asigura un teren practicabil pentru desfăşurarea meciului.