Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Liga Campionilor: FC Valletta s-a calificat în turul doi preliminar

Liga Campionilor: FC Valletta s-a calificat în turul doi preliminar

Sursa foto: Foto: uefa.com
07 Iul 2011   •   13:34

FC Valletta s-a calificat în al doilea tur preliminar din Liga Campionilor, după ce a câştigat şi returul cu SP Tre Fiori (San Marino), scor 2-1. Campioana Maltei merge mai departe cu 5-1 la general şi o va întâlni în faza următoare pe Ekranas (Lituania).

La adăpostul victoriei cu 3-0 din tur, maltezii au abordat manşa secundă relaxaţi, iar oaspeţii au profitat şi au deschis scorul prin Altin Lisi, care a transformat un penalty în minutul 21.

Orice emoţie pentru Valletta în privinţa calificării s-a risipit definitiv în startul reprizei secunde, când Tre Fiori a rămas în zece, iar Zammit a egalat, tot dintr-o lovitură de la 11 metri.

Portarul sanmarinez a intervenit de câteva ori providenţial, dar nu a mai putut face nimic cu două minute înainte de final, atunci când Barbosa a înscris golul victoriei pentru campioana Maltei.

Turul doi preliminar din Liga Campionilor va avea loc pe 12 şi 19 iulie.