Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Liga Campionilor. Pellegrini îşi pune speranţe în retur. Ce a afirmat despre Messi

Sursa foto: Reuters
25 Feb 2015   •   11:10

Antrenorul Manuel Pellegrini a declarat că penaltiul ratat de Lionel Messi în finalul meciului de marţi seară, din Liga Campionilor, oferă şanse echipei sale, Manchester City, să întoarcă rezultatul din partida tur, 1-2, în manşa a doua cu FC Barcelona, de peste trei sãptãmâni.

"Penaltiul ratat de Messi ne oferã mai multe şanse de a câştiga la Barcelona. Este o intervenţie foarte importantă (n.r. - a lui Joe Hart), mai întâi că nu era nevoie să comitem un penalti şi trebuie să ne controlăm emoţiile în careu, dar şi pentru că ar fi fost foarte greu la scorul de 3-1. Dacă mergem la Barcelona şi evoluăm cum o facem de obicei, aşa cum am jucat în repriza a doua, avem şanse la calificare. O înfrângere pe teren propriu nu este cel mai bun rezultat, dar vom merge la Barcelona să câştigăm. Avem încă şanse şi vom încerca", a declarat Pellegrini.

Formaţia FC Barcelona a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), echipa Manchester City, într-un meci contând pentru prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Pentru FC Barcelona a marcat Suarez '16 şi '30, iar pentru City a înscris Aguero '69.
Din minutul 74, Manchester City a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Clichy a fost eliminat.
În minutul 90+4, Lionel Messi a ratat un penalti acordat dupã un fault al lui Zabaleta asupra jucătorului argentinian.

În celălalt meci din prima manşã a optimilor Ligii Campionilor s-au duelat Juventus Torino - Borussia Dortmund, scor 2-1.
Pentru Juventus au marcat Tevez '13 şi Morata '43, iar pentru Borussia a înscris Reus '18.