Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Liga Campionilor. Real Madrid nu scapă de "complexul" Ol. Lyon şi pierde în Franţa cu 0-1

Sursa foto: makoun
16 Feb 2010   •   23:41

Olympique Lyon s-a dovedit încă o dată o nucă prea tare pentru Real Madrid. Spaniolii au definat pe Stade Gerland doar cu numele, în timp ce francezii au făcut legea pe teren în ciuda lotului net inferior. Cristiano Ronaldo, Kaka, Raul sau Benzema, adus chiar de la Olympique, nu s-au afirmat mai mult decât Makoun sau Pjanic, iar Pellegrini trebuie să pregătească meciul retur cu multă atenţie pentru a evita un dezastru în meciul retur.
Real Madrid a dat apă la moară criticilor prin prestaţia din partida de la Lyon, din turul optimilor de finală ale Ligii. Echipa de vedete a lui Manuel Pellegrini nu s-a regăsit deloc în faţa mai puţin cunoscuţilor jucători de la OL şi s-a văzut dominată copios. Francezii au aprins publicul de pe Stade Gerland cu prestaţia din prima repriză şi, după ce Delgado a lovit bara cu un şut din vole din afara careului, au început repriza a doua cu şi mai multă determinare.
Makoun a fost cel care a deschis scorul în minutul 48 cu un şut incredibil, din afara careului, după o cursă de câteva zeci de metri. Cum prima mare ocazie a Realului a venit în minutul 61, când Cristiano Ronaldo şi-a văzut şutul magistral scos de Lloris, spaniolii nu puteau emite mari prezenţii în partida din Franţa. "Galacticii" au mai crescut presiunea la poarta lui Lloris pe final, dar Higuain a ratat o ocazie rarisimă, iar Realul are de lucru în retur dacă vrea să atingă sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Formaţiile de joc
Real Madrid: Casillas, Arbeloa, Sergio Ramos, Albiol, Marcelo, Mahamadou Diarra, Alonso, Granero, Kaka, Higuain, Ronaldo. Rezerve: Adan, Gago, Raul, Lassana Diarra, Benzema, Drenthe, Garay. Antrenor: Manuel Pellegrini
Olympique Lyon: Lloris, Reveillere, Cris, Boumsong, Cissokho, Toulalan, Govou, Makoun, Pjanic, Delgado, Lopez. Rezerve: Vercoutre, Kallstrom, Michel Bastos, Ederson, Gomis, Gassama, Gonalons. Antrenor: Claude Puel