Liga Campionilor: Steaua va întâlni pe Dinamo Tbilisi în turul trei preliminar

de M.T.    |    19 Iul 2013   •   13:26
Liga Campionilor: Steaua va întâlni pe Dinamo Tbilisi în turul trei preliminar

Steaua va juca împotriva campioanei Georgiei, Dinamo Tbilisi, în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, în urma tragerii la sorţi care s-a desfăşurat vineri la sediul UEFA de la Nyon.

Primul meci va avea loc la Tbilisi, pe data de 30 sau 31 iulie, urmând ca returul să se desfăşoare la Bucureşti, o săptămână mai târziu.

Atât Steaua, cât şi Dinamo Tbilisi mai au încă de jucat manşa secundă din turul doi preliminar, însă ambele echipe sunt virtual calificate mai departe în urma victoriilor clare obţinute în partidele tur.

Campioana României a câştigat cu 3-0 în faţa macedonenilor de la Vardar Skopje, în timp ce Dinamo s-a impus cu 6-1 în duelul cu feroezii de la EB/Streymur.

Viitoarea adversară a roş-albaştrilor este cea mai importantă echipă din Georgia şi a fost una dintre marile forţe fotbalistice ale fostei Uniuni Soviectice.

Înfiinţată în 1925, Dinamo Tbilisi a fost de două ori campioana URSS, în 1964 şi 1978, şi a cucerit două Cupe ale Uniunii Sovietice, în 1976 şi 1979. Cel mai mare succes a fost însă câştigarea Cupei Cupelor, în 1981, după o finală cu est-germanii de la Carl Zeiss Jena.

După destrămarea Uniunii Sovietice, Dinamo a câştigat de 14 ori campionatul din Georgia, de 10 ori Cupa naţională şi de 5 ori Supercupa.

În ultima ediţie de campionat, Dinamo Tbilisi a obţinut primul titlu după o pauză de cinci ani, cu un avans de zece puncte faţă de următoarea clasată, FC Dila Gori.

Antrenorul echipei este cehul Dusan Uhrin, cunoscut de fanii din România pentru perioadele în care le-a pregătit pe Poli Timişoara şi CFR Cluj în Liga I.

Cei mai importanţi jucători din lotul campioanei Georgiei sunt spaniolii Xisco, fost la Valencia şi Betis Sevilla, şi Ustaritz Aldekoaotalora, care a evoluat timp de şapte sezoane la Athletic Bilbao.

Dinamo Tbilisi a mai întâlnit de două ori echipe din România în cupele europene, calificându-se de fiecare dată. Mai mult decât atât, actuala campioană a Gerogiei nu a fost învinsă de formaţiile româneşti.

Prima confruntare a avut loc în turul doi al Cupei UEFA, în sezonul 1987/88, Dinamo eliminând-o pe Victoria Bucureşti printr-o victorie pe teren propriu (2-1) şi o remiză în deplasare (0-0).

Cea de-a doua dublă a avut loc tot în Cupa UEFA, în sezonul 1994/95, în primul tur preliminar, adversara fiind Universitatea Craiova. Românii au pierdut ambele meciuri, 0-2 şi 1-2, şi au fost eliminaţi.

Liga Campionilor, Turul trei preliminar

FC Basel - Gyori ETO FC (Ungaria)/Maccabi Tel-Aviv (Israel)
Sligo Rovers FC (Irlanda)/Molde FK (Norvegia) - The New Saints FC (Ţara Galilor)/Legia Varşovia (Polonia)
Slovan Bratislava (Slovacia)/Ludogorets Razgrad (Bulgaria) - FC Shirak (Armenia)/FK Partizan (Serbia)
Dinamo Tbilisi (Georgia)/ EB/Streymur (Insulele Feroe) - Steaua Bucureşti (România)/FK Vardar (Macedonia)
APOEL FC (Cipru) - Birkirkara FC (Malta)/NK Maribor (Slovenia)
Celtic FC (Scoţia)/Cliftonville FC (Irlanda de Nord) - IF Elfsborg (Suedia)/FC Daugava Daugavpils (Letonia)
BATE Borisov (Belarus)/FC Shakhter Karagandy (Kazahstan) - Neftci PFK (Azerbaidjan)/KS Skenderbeu (Albania)
Austria Viena (Austria) - FK Ekranas (Lituania)/FH Hafnarfjordur (Islanda)
HJK Helsinki (Finlanda)/JK Nomme Kalju (Estonia) - Viktoria Plzen (Cehia)/FK Zeljeznicar (Bosnia)
CS Fola Esch (Luxemburg)/Dinamo Zagreb (Croaţia) - FC Sheriff (Moldova)/FK Sutjeska (Muntenegru)

FC Nordsjaelland (Danemarca) - Zenit St. Petersburg (Rusia)
FC Salzburg (Austria) - Fenerbahce SK (Turcia)
PAOK FC (Grecia) -  Metalist Harkov (Ucraina)
PSV Eindhoven (Olanda) - SV Zulte Waregem (Belgia)
Olympique Lyon (Franţa) - Grasshopper Club (Elveţia)

Rezultate prima manşă, Turul doi preliminar


Viktoria Plzen (Cehia) - FK Zeljeznicar (Bosnia) 4-3
BATE Borisov (Belarus) - FC Shakhter Karagandy (Kazahstan) 0-1
Dinamo Tbilisi (Georgia) - EB/Streymur (Insulele Feroe) 6-1
FC Sheriff (Moldova) - FK Sutjeska (Muntenegru) 1-1
FK Ekranas (Lituania) - FH Hafnarfjordur (Islanda) 0-1
CS Fola Esch (Luxemburg) - Dinamo Zagreb (Croaţia) 0-5
Birkirkara FC (Malta) - NK Maribor (Slovenia) 0-0
Neftci PFK (Azerbaidjan) - KS Skenderbeu (Albania) 0-0
Sligo Rovers FC (Irlanda) - Molde FK (Norvegia) 0-1
IF Elfsborg (Suedia) - FC Daugava Daugavpils (Letonia) 7-1
HJK Helsinki (Finlanda) - JK Nomme Kalju (Estonia) 0-0
The New Saints FC (Ţara Galilor) - Legia Varşovia (Polonia) 1-3
Cliftonville FC (Irlanda de Nord) - Celtic FC (Scoţia)
Gyori ETO FC (Ungaria) - Maccabi Tel-Aviv FC (Israel) 0-2
FC Shirak (Armenia) - FK Partizan (Serbia) 1-1
Slovan Bratislava (Slovacia) - Ludogorets Razgrad (Bulgaria) 2-1


x close