Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Ligue 1 are un nou lider: Olympique Marseille (VIDEO)

Ligue 1 are un nou lider: Olympique Marseille (VIDEO)

Sursa foto: Brandao
22 Mar 2009   •   01:25

Olympique Marseille a trecut pe primul loc în Ligue 1, pentru prima oară din septembrie, după ce a învins FC Nantes cu 2-0, în timp ce Girondins de Bordeaux a întrecut şi ea Olympique Lyon, tot temporar, în clasament, după 3-0 la Le Havre.

Două goluri în patru minute din repriza a doua din partea lui Renato Civelli şi Brandao i-au adus trei puncte sfertfinalistei Cupei UEFA, pentru un total de 55, obligând Lyon să învingă Sochaux duminică pentru a reveni pe primul loc în Ligue 1.

Marseille ? Nantes 1-0

Marseille ? Nantes 2-0

Lyon (53 de puncte) se află totuşi şi în spatele lui Bordeaux, pentru moment, după ce Yoann Gourcuff a înscris un gol minunat în minutul 12, iar Souleymane Diawara (58) şi Wendel (88) au încheiat socotelile în repriza a doua a meciului de la Le Havre.

Le Havre ? Bordeaux 0-1 ? Gourcuff