Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Ligue 1: Lille rămâne lider în Franţa după victoria dramatică împotriva campioanei Marseille

07 Mar 2011   •   15:34

Lille a obţinut un succes vital în lupta pentru titlul de campioană în Ligue 1. Echipa din nordul Franţei a câştigat cu 2-1 la Marseille şi ocupă în continuare primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu o altă surpriză, Rennes.

Meciul de pe Stade Velodrome a început cu un gol senzaţional reuşit de puştiul-minune al lui Lille, belgianul Eden Hazard, care a catapultat mingea aproape de vinclu de la peste 30 de metri. Oaspeţii au avut în continuare iniţiativa şi au ratat câteva ocazii importante, dar cei care au marcat au fost elevii lui lui Didier Deschamps, prin Remy, în minutul 60. Lille a dat lovitura chiar în prelungirile partidei, când Frau a înscris din apropiere şi a stabilit scorul final.

Celelalte echipe importante în lupta pentru titlu au obţinut rezultate contradictorii în această etapă. PSG a fost învinsă în deplasare de Auxerre (0-1), în timp ce Lyon şi Rennes au învins pe Arles (5-0), respectiv Montpellier (1-0).