Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

06 Mar 2018   •   21:30

Liverpool s-a calificat, marţi seara, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după 0-0 pe teren propriu cu FC Porto, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

''Cormoranii'' nu aveau emoţii în privinţa calificării, luând în considerare victoria cu 5-0 din tur.

Senegalezul Sadio Mane (Liverpool), autorul unui hat-trick pe ''Dragao'', a trimis mingea în bară în min. 31. Cea mai bună situaţie a oaspeţilor a fost ratată de ghanezul Majeed Waris (52), al cărui şut a fost respins de Loris Karius.

FC Porto a făcut nu mai puţin de zece modificări în echipă după meciul tur.

Liverpool a dominat şi meciul de pe Anfield, în care şi-a creat mai multe ocazii, însă nu a reuşit să înscrie.

Liverpool, care şi-a menajat o serie de piese de bază în partida de marţi, va juca din nou în sferturile Champions League după o pauză de 9 ani.