Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Lyon mai ştie fotbal şi o învinge pe Nantes, 3-0. Poate PSG să ţină pasul? (VIDEO)

Sursa foto: jean makoun
13 Mai 2009   •   09:48

Campioana ultimilor şapte ani în Franţa, Olympique Lyon, a câştigat cu 3-0 partida cu penultima echipă din Ligue 1, Nantes Atlantique, în primul meci al etapei XXXV. Cu toate acestea, Lyon nu mai are şanse reale să câştige al optulea titlu consecutiv, şi se luptă pentru ultimul loc de Liga Campionilor cu PSG.
Nici o problemă pentru campioni în meciul de pe Stade Gerland. Jean Makoun a deschis foarte repede scorul, în minutul 7, trimiţând cu capul în plasă o recentrare de pe stânga. Tot el a stabilit scorul pauzei în minutul 34, şi a dus scorul la 2-0 în urma unei finalizări simple, de la marginea careului mic, după o centrare care l-a depăşit pe portar. Acesta a fost scorul până în minutul 77, atunci când Anthony Mounier, intrat pe teren pe parcurs, s-a ridicat cu mare uşurinţă peste adversarul direct la un corner bătut de Kallstrom şi a trimis o lovitură de cap imbatabilă în plasa lui Nantes.
În urma acestui rezultat, Lyon strânge 68 de puncte, cu patru mai multe decât PSG, şi speră ca parizienii se împiedică împotriva celor de la Le Mans, pentru a deveni favoriţi cerţi la locul al treilea în clasamentul din Franţa. Celelalte partide din etapa XXXV din Ligue 1 se joacă miercuri.