Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Maccabi Haifa-Bayern Munchen 0-3. Germanii ţinuţi la respect timp de o oră

Maccabi Haifa-Bayern Munchen 0-3. Germanii ţinuţi la respect timp de o oră

Sursa foto: arjen robben
16 Sep 2009   •   00:22

Maccabi Haifa FC a avut prima întâlnire din Champions League pe teren propriu contra Bayern München, în Grupa A .
Elisha Levi, antrenorul Haifa se încuraja înainte de meci , declarând că nu crede că Bayern îi priveşte ca pe un adversar minor, deoarece ?la acest nivel există mult respect între echipe?. El cerea jucătorilor credinţă îm victorie şi profesionism.
În timp ce Louis van Gaal, promitea că Bayern merge la victorie. El recunoştea că Maccabi are atacanţi agresivi, dar arăta că multe echipe joacă mult mai precaut contra Bayern. De asemenea arăta că în 2-3 ani, echipa germană poate câştiga Champions League.
Debutul meciului a demonstrat că echipa mai precaută, sau mai slabă, par germanii.
Bayern Munchen a avut o noapte grea în Israel înainte de a obţine victoria cu 3-0 cu Maccabi Haifa în UEFA Champions League. Formaţia lui Louis van Gaal au fost ţinuţi în ofsaid timp de o oră înainte ca Daniel van Buyten să forţeze deschidere scorului şi Thomas Muller să vină cu o dublă.
Bayern a exercitat preiune încă de la început, dar a lăsat de dorit la finalizare.
Maccabi a început să îşi găsească uşor ritmul şi au intrat la pauză plini de optimism.
După pauză, gazdele au continuat să facă jocurile, în timp ce Bayern nu reuşea să îşi găsească ritmul.

Katan l-a testat de două ori pe Hans-Jorg Butt în câteva minute, dar de fiecare dată a şutat în portar. Răspunsul a venit de la Arjen Robben printr-o lovitură liberă salvată cu puţin.

Ulterior, Ribery a fost scos de pe teren pentru Mario Gomez. Schimbarea a fost răsplătită ulterior. Van Buyten a reuşit un gol în minutul 64 după ce apărarea israeliană nu a reuşit să facă ordine în apropierea careului.

Când mai erau cinci minute de joc, Muller face 2-0, iar trei minute mai târziu vine dubla acestuia din pasa lui Gomez.