Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Magia lui Lavezzi, insuficientă: Napoli - Milan 1-2. Vezi rezumatul

Magia lui Lavezzi, insuficientă: Napoli - Milan 1-2. Vezi rezumatul

26 Oct 2010   •   10:26

AC Milan a obţinut prima victorie pe stadionul San Paolo după aproape 13 ani, Ibrahimovic şi Robinho trecându-şi numele pe lista marcatorilor în succesul cu 2-1 obţinut la Napoli. Massimo Oddo a fost servant la ambele goluri ale oaspeţilor, care au urcat astfel pe locul doi în Serie A, la două puncte în urma liderului Lazio.

Napoli a avut nenumărate ocazii, iar Ezequiel Lavezzi a reuşit un gol cu adevărat magic cu 12 minute înainte de final - o scăriţă din şase metri deşi era căzut la pământ -, dar Christian Abbiati a fost în mare formă şi a reuşit să îi asigure cele trei puncte lui Milan.

Echipa gazdă a avut de suferit şi de pe urma eliminării, pentru două henţuri, a lui Michele Pazienza, cu câteva minute înainte de pauză. Deficitul de jucători i-a ambiţionat pe cei de la Napoli care în repriza secundă au atacat cu mai multă convingere poarta lui Milan. Au neglijat însă apărarea, iar Ibrahimovic şi Robinho au fost găsiţi nemarcaţi în careu, înscriind cu lejeritate.

Napoli - AC Milan 1-2