Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Manchester United a învins Aston Villa cu 2-1 şi şi-a păstrat Cupa Ligii

Manchester United a învins Aston Villa cu 2-1 şi şi-a păstrat Cupa Ligii

01 Mar 2010   •   03:27

Aflată în cursele pentru al patrulea titlu consecutiv în Anglia şi pentru trofeul Ligii Campionilor, Manchester United a fost nevoită să revină de la 0-1 pentru a obţine primul trofeu în acest sezon.

Nu trecuseră nici cinci minute din meci şi Nemanja Vidic l-a faultat pe Gabriel Agbonlahor în careu, iar penalty-ul transformat i-a dat speranţe lui Martin O'Neill că ar putea câştiga pentru a cincea oară trofeul, ca jucător şi manager.

Startul extraodrinar de partidă a continuat cu finalizarea lui Michael Owen, care a egalat şapte minute mai târziu. Atacantul lui Manchester a fost însă accidentat şi i-a lăsat locul lui Wayne Rooney. A fost totuşi o mutare fericită pentru "diavoli", Rooney înscriind al 28-lea său gol în acest sezon şi aducând victoria lui Manchester United în minutul 74.