Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Manchester United trece de City în Cupa Angliei și va da peste o nouă rivală în turul patru

08 Ian 2012   •   20:34

Manchester United a reușit să se răzbune parțial pe rivala locală Manchester City, pe care a învins-o în deplasare în Cupa Angliei cu scorul de 3-2, în runda a treia a competiției pe care ”albaștrii” o câștigaseră anul trecut.

Scorul poate că nu a egalat rezultatul de 6-1 pe care City l-a reușit pe Old Trafford în octombrie, dar două goluri din partea lui Wayne Rooney și unul al lui Danny Welbeck din prima repriză, în care Vincent Kompany a fost eliminat în minutul 12, au fost suficiente pentru ca City să fie eliminată din competiție.

United a răzbunat totodată și înfrângerea din semifinalele competiției din sezonul trecut, dar victoria nu a furnizat și o lovitură psihologică rivalei la titlu, care în zece oameni a reușit să revină în repriza a doua cu reușitele lui Alexander Kolarov și Sergio Aguero.

În runda a patra, Manchester United va întâlni o nouă rivală, tot în deplasare, peste trei săptămâni: Liverpool.