Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Marseille s-a distanţat la cinci puncte în fruntea Ligue 1, după restanţa cu Sochaux

15 Apr 2010   •   01:51

Golul lui Stephane Mbia din minutul 88 i-a adus lui Olympique de Marseille o victorie cu 1-0 în faţa formaţiei FC Sochaux, miercuri, şi un avans de cinci puncte în fruntea clasamentului din Ligue 1.

OM a învins OGC Nice cu 4-1 duminică pentru a-şi recâştiga primul loc de la AJ Auxerre, dar a avut un meci mult mai greu cu Sochaux. Fundaşul Mbia a reuşit în cele din urmă să obţină maximul de puncte înainte de final, după ce a urmărit un balon pe care portarul Matthieu Dreyer nu a reuşit să îl blocheze.

Tot miercuri, când au fost programate meciuri restante din Ligue 1, campioana en-titre, Girondins de Bordeaux, a suferit a treia înfrângere consecutivă în campionat şi se află la nouă puncte în urma liderului, după 1-2 la Le Mans. Echipa lui Laurent Blanc a deschis scorul prin Henrique în minutul opt, însă gazdele au întors rezultatul prin Anthony Le Tallec (17) şi Mathieu Dossevi (45).