Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Messi şi Xavi strălucesc, Barcelona trece de Getafe cu 2-1 în ciuda omului în minus

Sursa foto: lionel messi
07 Feb 2010   •   00:05

Echipa lui Pep Guardiola continuă să defileze în Primera Division. Barcelona a obţinut sâmbătă cel de-al 17-lea succes al stagiunii în faţa lui Getafe, cu un scor 2-1 care nu spune nimic despre dominarea categorică a catalanilor. Mai mult, Barcelona a jucat din minutul 25 cu un om mai puţin pe teren, după eliminarea lui Pique.
Fosta echipă a lui Cosmin Contra nu a reuşit să mai reziste pe Camp Nou prea mult timp, aşa cum o făcea pe vremuri. Lionel Messi a înscris primul gol al partidei încă din minutul 7, cu o execuţie spectaculoasă, din pasa lui Yaya Toure. Imediat Barcelona a primit o lovitură ce se putea dovedi grea, eliminarea lui Pique pentru un fault asupra lui Rafa. Cu toate acestea, catalanii s-au mobilizat examplar iar Ibrahimovic şi Keita putea şi ei marca. A făcut-o Xavi în minutul 67, când a şutat lângă bară după o pasă de la Massi. Pe final, Marquez l-a faultat pe Kepa Blanco în careu şi a fost eliminat. Soldado a marcat şi a stabilit scorul final, 2-1 pentru Barcelona. În cele din urmă, nici cartonaşul roşu al lui Marquez şi nici golul lui Soldado nu au mai contat.